مقالات

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ
دسته بندی:
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

فهرست مطالب

همین چند سال پیش بود که باگ داغ شدن موبایل‌های گلکسی نوت سامسونگ، مالکان این دستگاه را با خطرات مالی و جانی مواجه کرده بود. داغ شدن گوشی سامسونگ، ممکن بود به انفجار آن‌ها منجر شود. علت این داغ شدن، به باتری‌های بزرگی مربوط بود که سامسونگ در موبایل‌های جدیدش استفاده می‌کرد. این باتری‌ها بیش از حد داغ می‌شدند و در آخر گوشی را به مرز انفجار می‌رساندند و مخاطب مجبور بود فکری برای تعمیرات دستگاه موبایل سامسونگ خود کند. سامسونگ با اعلام یک فراخوان، موبایل‌های معیوب را از بازار جمع‌آوری کرد و در آخر تولید این گوشی در سال ۲۰۲۱ متوقف شد. مشکل داغ شدن بیش از حد در موبایل‌های سامسونگ، یک ایراد دیرینه است و در سایر گوشی‌ها نیز مشاهده می‌شود. این ایراد، بیشتر به علت عدم بهینه‌سازی سیستم عامل اندروید، برای سازگار شدن با سخت‌افزار دستگاه‌های تولید شده توسط این کمپانی رخ می‌دهد. در این مطلب از نمایندگی سامسونگ قصد داریم، علت‌های داغ کردن موبایل سامسونگ را معرفی کرده و به حل مشکل داغ شدن دستگاه موبایل سامسونگ بپردازیم.

آیا گرم شدن موبایل سامسونگ یک امر طبیعی است؟

دستگاه موبایل، یک وسیله الکترونیکی است و مثل هر وسیله الکترونیکی دیگری، هنگام کار کردن از خود گرما خارج می‌کند. گوشی به اجزایی مثل صفحه نمایش، باتری، دوربین و پردازنده تجهیز شده است که همه این اجزا در حین کار کردن از خود گرما تولید می‌کنند. مخصوصاً نقش پردازنده در تولید گرما خیلی پررنگ تر از اجزای دیگر است. تمامی پردازش‌های مربوط به اجرای اپلیکیشن‌ها، بر روی دوش پردازنده است و این قطعه، گرمای زیادی در حین کار کردن تولید می‌کند. بنابراین گرم شدن گوشی در هنگام استفاده از آن، تا حدی یک امر طبیعی است. اما این دما تا چه اندازه باید باشد که نگران تعمیر گوشی سامسونگ خود نباشیم؟

دمای موبایل‌های سامسونگ در حالتی که روشن باشد و از آن استفاده‌ای نشود، یا هنگام انجام فعالیت‌های سبک مثل گشت‌وگذار در سایت‌ها، حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد است. اما اگر با دستگاه موبایل سامسونگ خود بازی کنید یا به صورت زنده ویدیو و تلویزیون تماشا کنید، دمای موبایل تا ۴۰ درجه و حتی بالاتر هم می‌رود.

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

خنک سازی در موبایل‌های هوشمند چگونه انجام می‌شود؟

موبایل‌های هوشمند، در واقیعت یک کامپیوتر کوچک و جیبی حساب می‌شوند و از این لحاظ در داشتن قطعاتی مانند حافظه ذخیره‌سازی، رم و تراشه با کامپیوتر یکسان هستند. در کامپیوترها، برای جلوگیری از داغ کردن دستگاه از فن (Fan) استفاده می‌شود. از آنجایی که گوشی موبایل یک دستگاه با سایز و ابعاد کوچک است، نمی‌توان بر روی آن فن نصب کرد. برای همین، روی مدارهای موجود در موبایل، ماده‌ای قرار می‌گیرد تا حرارت به واسطه آن منتقل شود.

چه زمانی باید نگران داغ شدن دستگاه موبایل سامسونگ شویم؟

گفتیم که گرم شدن گوشی موبایل به عنوان یک دستگاه الکترونیکی، امری عادی حساب می‌شود. اما مواقعی هم وجود دارد که گوشی موبایل بیش از حد گرم شده و شما باید به دنبال حل ایراد داغ شدن موبایل سامسونگ خود باشید. گرم شدن بیش از حد موبایل، می‌تواند صدمه‌های جدی را به اجزای داخلی آن وارد کند. اگر گرم شدن به علت خرابی باتری باشد، حتی امکان دارد گوشی موبایل منفجر شود و به مالک آن خسارت جانی نیز وارد کند. اصلی‌ترین مشخصه گرم شدن بیش از حد موبایل سامسونگ، احساس گرما از طریق دستان شماست. یعنی موبایل به حدی گرم می‌شود که نمی‌توانید با آن کار کنید، صفحه آن را لمس کنید، یا این که آن را در دستان خود نگه دارید. اما این تنها علامت گرم شدن بیش از حد موبایل سامسونگ نیست. زمان‌هایی وجود دارد که گوشی موبایل دمای قابل تحملی دارد و می‌توانید آن را در دستان خود نگه دارید. اما در واقعیت، دمای آن به حدی رسیده است که نباید با آن کار کنید و در صورت کار کردن بیشتر با آن، به اجزای داخلی موبایل، آسیب جدی وارد می‌شود.

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

در صورت مشاهده موارد زیر، یعنی موبایل شما داغ کرده و باید علت داغ کردن موبایل سامسونگ خود را پیدا کنید:

 • سیاه شدن نمایشگر یا کاهش نور صفحه نمایش، که با تنظیم نور صفحه نمایشگر نیز مشکل حل نمی‌شود.
 • هنگ کردن موبایل
 • عدم اجرای صحیح اپلیکیشن‌ها
 • بیرون پریدن از اپلیکیشن‌های در حال اجرا
 • کار نکردن فلاش موبایل

مشاهده پیغامی با مضمون این که «گوشی شما بیش از حد داغ شده است» بر روی دستگاه موبایل. در صورت مشاهده این موارد، احتمالاً دمای گوشی موبایل شما بیش از حد بالا رفته و باید علت داغ شدن را پیدا کرده و آن را برطرف کنید تا از رسیدن آسیب بیشتر به دستگاه جلوگیری شود.

عوامل تاثیرگذار بر دمای گوشی موبایل سامسونگ

آشنایی با عوامل تاثیرگذار بر دمای موبایل سامسونگ، می‌تواند به حل ایراد داغ شدن موبایل سامسونگ کمک زیادی کند. هر کدام از موبایل‌های سامسونگ، در یک رنج دمایی خاص کار می‌کنند. در هنگام شارژ، دمای موبایل بالاتر می‌رود، اما این افزایش دما خطرناک نیست. اما علت داغ کردن موبایل سامسونگ، می‌تواند به یک یا چند تا از گزینه‌های زیر برگردد:

 • به‌روزرسانی اندروید دستگاه یا برنامه‌ها.
 • قرار گرفتن دستگاه موبایل سامسونگ در نزدیکی یک منبع گرما.
 • قرار گرفتن دستگاه موبایل سامسونگ در مقابل نور مستقیم خورشید.
 • استفاده از کابل یا آداپتورهای فیک و غیر اصلی
 • استفاده از موبایل سامسونگ در مکان‌هایی که دمای آن ممکن است به موبایل سامسونگ آسیب برساند (از موبایل‌های سامسونگ باید در دماهایی بین صفر تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد استفاده کرد).
 • انتقال اطلاعات از دستگاه قدیمی به موبایل جدید.
 • اجرای هم‌زمان تعداد زیادی برنامه برای یک مدت زمان طولانی.
 • انجام فعالیت‌های سنگین نظیر تماشای ویدیوهای زنده یا بازی برای ساعات طولانی.
 • حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

   حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

نکاتی برای جلوگیری از داغ شدن موبایل‌های سامسونگ

مواردی که در قسمت قبل گفته شد، می‌توانند دلیل داغ شدن بیش از اندازه موبایل سامسونگ باشد. با رعایت نکات زیر، می‌توان از بعضی از این دلایل جلوگیری کرد:

۱. همواره از کابل شارژر و آداپتور اصلی موبایل خود استفاده کنید. کابل و آداپتورهای متفرقه موجود در بازار، شاید ارزان‌تر باشند، ولی استفاده از آن‌ها برای گوشی سامسونگ توصیه نمی‌شود. استفاده از کابل و آداپتور غیر اصلی، با مشکلاتی نظیر دیر شارژ شدن دستگاه، زود خالی شدن باتری و در نهایت آسیب رسیدن به باتری و کمتر شدن عمر آن همراه است. علت داغ شدن موبایل سامسونگ هنگام شارژ نیز به استفاده از شارژرهای غیر اصلی بازمی‌گردد.

۲. به هیچ وجه گوشی را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، چرا که این کار حتی ممکن است باعث ترک خوردن نمایشگر شود. اگر موبایل را در فصل تابستان درورن خودرو جا گذاشتید یا مشاهده کردید که برای مدت طولانی در مقابل نور مستقیم خورشید بوده، برای حل ایراد داغ شدن گوشی موبایل، سریعاً آن را به یک مکان تاریک و سرد منتقل کنید.

۳. اگر برای مدت طولانی، فعالیت‌های زیر را انجام دهید، موبایل سامسونگ شما داغ می‌کند:

 1. انجام بازی های سنگین مانند(call of duty)
 2. تماشای ویدیو زنده
 3. عکس برداری یا فیلم‌برداری
حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

اجرا و استفاده از چندین و چند برنامه به صورت هم‌زمان

داغ شدن موبایل پس از انجام این فعالیت‌ها برای مدت زمان طولانی، یک امر طبیعی است. فقط باید از گوشی خود برای مدت کوتاهی استفاده نکنید تا به دمای نرمال برگردد.

۴. هنگام دانلود و نصب آپدیت‌های مرتبط با رابط کاربری و اندروید یا برنامه‌ها، داغ شدن گوشی سامسونگ یک امر طبیعی است. همچنین هنگام انتقال اطلاعات بین دو دستگاه نیز این اتفاق می‌افتد. در این جا نیز فقط باید صبر کنید تا کار دانلود، نصب یا جابجایی اطلاعات تمام شود و موبایل به دمای عادی‌اش بازگردد. با رعایت این دستورالعمل‌ها، ایراد داغ شدن موبایل یا به وجود نمی‌آید و یا به سریع ترین زمان ممکن برطرف می‌شود. اما اگر باز هم مشاهده کردید که گوشی موبایل شما به دمای عادی برنمی‌گردد، دستورالعمل‌هایی را آموزش می‌دهیم که به کمک آن‌ها بتوانید دستگاه موبایل را به دمای نرمال بازگردانید. روش‌هایی برای بازگرداندن موبایل سامسونگ به دمای عادی با انجام دستورالعمل‌هایی که در این قسمت معرفی می‌کنیم، می‌توانید ایراد داغ شدن بیش از حد موبایل سامسونگ را رفع کنید.

۱. اپلیکیشن‌های بلااستفاده را از روی دستگاه را پاک کنید

عادت کنید که دسترسی‌ها و برنامه‌های بلااستفاده موبایل را از کار بیندازید. تمام برنامه‌هایی که روی موبایل شما نصب است، حتی زمانی که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید هم مشغول استفاده از منابع دستگاه هستند. این اپلیکیشن‌ها، هم کارایی موبایل را کند می‌کنند و هم می‌توانند علت داغ شدن دستگاه موبایل سامسونگ باشند. پس اپلیکیشن‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را از روی دستگاه موبایل خود پاک کنید. همچنین سعی کنید دسترسی‌های غیرضروری برخی از برنامه‌ها (مخصوصاً دسترسی به موقعیت مکانی) را از کار بیندازید.

۲. موبایل سامسونگ خود را بهینه‌سازی کنید

حل ایراد داغ شدن گوشی سامسونگ با استفاده از ابزار بهینه‌سازی که در خود این دستگاه وجود دارد، بسیار راحت است. این ابزار می‌تواند خیلی سریع، برنامه‌هایی را که در حال مصرف بیش از حد از باتری دستگاه شما هستند، را شناسایی کند تا آن‌ها را متوقف کنید. از طرفی، پر شدن حافظه می‌تواند منجر به گرم شدن موبایل شود.این ابزار، RAM دستگاه را نیز آزادسازی کرده و اپلیکیشن‌های اضافی را از روی دستگاه شما را پاک می‌کند تا اگر ایراد داغ شدن گوشی سامسونگ به علت پر بودن حافظه آن است، رفع شود. برای استفاده از ابزار بهینه‌سازی، مسیر زیر را در موبایل سامسونگ خود طی کنید:

 1. ابتدا به تنظیمات (Settings) مراجعه کنید.
 2. گزینه Battery and device care را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
 3.  بر روی گزینه Optimize now ضربه بزنید.
 4. گزینه Done را برای بهینه شدن موبایل، روشن کنید.
 5. پس از انجام این پروسه، از شر فایل‌های اضافی رها می‌شوید و اپلیکیشن‌ها بدون استفاده که در پس‌زمینه در حال کار کردن هستند نیز بسته خواهند شد.

۳. جلوی استفاده از اینترنت توسط اپلیکیشن‌ها پس‌زمینه را بگیرید

اجرای اپلیکیشن‌های مختلف در پس‌زمینه، می‌تواند علت داغ شدن گوشی سامسونگ باشد. بستن این اپلیکیشن‌ها و جلوگیری از اتصال آن‌ها به اینترنت، به رفع ایراد داغ شدن این موبایل‌ها کمک می‌کند. برای انجام این کار، مسیر زیر را روی موبایل سامسونگ خود طی کنید:

 1. به تنظیمات گوشی (Settings) مراجعه کنید.
 2. گزینه Connections را پیدا کرده، و آن را باز کنید.
 3. الان گزینه Data Usage را پیدا کنید.
 4. برنامه‌ای که می‌خواهید فعالیت آن در پس‌زمینه را مدیریت کنید، انتخاب کنید.
 5. حال، گزینه Allow background data usage را انتخاب کرده و آن را خاموش کنید.
 6. با انجام این کار، جلوی عملکرد اپلیکیشن موردنظر در پس‌زمینه گرفته خواهد شد.

۴. روشنایی نمایشگر را کمتر کنید.

قرار دادن روشنایی صفحه نمایش در حالت ماکزیمم خود، باعث مصرف زیاد باتری و داغ شدن بیش از حد گوشی می‌شود. برای حل ایراد داغ شدن موبایل سامسونگ به علت زیاد بودن نور نمایشگر، سعی کنید تنظیم نور را در حالت اتوماتیک قرار دهید. این کار کمک می‌کند تا نور صفحه نمایشگر به صورت اتوماتیک و متناسب با نور محیط تغییر کند و در مصرف باتری نیز صرفه‌جویی شود. در نتیجه باتری دیگر داغ نخواهد کرد.

۵. وجود به‌روزرسانی را بررسی کنید

همانطور که به تعویض به موقع روغن موتور خودروی خود حساسیت نشان می‌دهید، باید نسبت به به‌روزرسانی به موقع سیستم‌عامل و اپلیکیشن‌های خود نیز توجه نشان دهید. به‌روزرسانی سیستم‌عامل باعث رفع مشکلات و باگ‌ها، بهبود تجربه کاربری و افزایش امنیت کاربر می‌شود. امکان دارد یک نسخه دارای مشکل از سیستم‌عامل یا یک برنامه‌ای روی دستگاه موبایل سامسونگ شما نصب باشد و باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه موبایل شما شود. انجام به‌روزرسانی باعث می‌شود تا مشکلات نسخه موجود رفع شده و مشکل داغ کردن دستگاه نیز حل شود. برای بررسی وجود به‌روزرسانی برای موبایل سامسونگ خود، پروسه زیر را انجام دهید:

 1. به تنظیمات (Settings) مراجعه کنید.
 2. گزینه Download and Install را پیدا کرده و آن را انتخاب کنید.
 3. بر روی گزینه Install کلیک کنید تا نسخه جدید نرم‌افزار نصب شود.

پیشنهاد ما به شما مقاله: نحوه مراقبت از باتری گوشی شیائومی

۶. دستگاه موبایل خود را ریست کنید

اگر هر کدام از راهکارهای بالا، مشکل داغ شدن دستگاه موبایل شما را رفع نکرد، بهتر است دستگاه موبایل سامسونگ خود را ریست کنید. قبل از ریست کردن موبایل، بهتر است از اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ

علت داغ شدن موبایل سامسونگ هنگام شارژ

اما گاهی هم مشاهده می‌کنید که موبایل سامسونگ شما فقط هنگام شارژ شدن، داغ می‌شود. فرآیند شارژ شدن دستگاه موبایل یک فرآیند گرما زاست و  در حین شارژ، هم موبایل و هم شارژر از خود گرما تولید می‌کنند. استفاده از تکنولوژی‌های جدید شارژ مانند شارژ سریع یا شارژ بی‌سیم، با تولید گرمای بیشتری هم همراه است. برای حل مشکل داغ شدن موبایل سامسونگ یا شارژر آن، مراحل زیر را طی کنید:

 • همه برنامه‌های باز را ببندید.
 • شارژر را از موبایل جدا کنید.
 • صبر کنید تا دمای دستگاه پایین بیاید.

از یک شارژر استاندارد دیگر که با دستگاه موبایل شما سازگار است و به سالم بودن آن اطمینان دارید، برای شارژ موبایل استفاده کنید. اگر با انجام این کارها، مشکل شما حل شد، آداپتور یا کابل شارژ دستگاه موبایل سامسونگ شما خراب شده است و باید به فکر تعویض آن‌ها باشید.

سخن پایانی

در این مطلب، به حل مشکل داغ شدن موبایل سامسونگ پرداختیم. اگر دستگاه موبایل شما با مشکل داغ شدن بیش از حد مواجه است، ممکن است باتری آن نیاز به تعویض داشته باشد. تکنسین‌های نمایندگی سامسونگ می‌توانند کار تعویض باتری انواع گوشی سامسونگ را به راحتی برای شما انجام دهند. همچنین در صورتی که مشکل داغ کردن گوشی مربوط به سایر اجزای داخلی موبایل سامسونگ باشد نیز، تکنسین‌های مجرب نمایندگی سامسونگ می‌توانند موبایل را به صورت اصولی باز کرده و به تعمیر تخصصی آن بپردازند. برای مشاهده خدمات کارشناسان نمایندگی سامسونگ و ارتباط با آن‌ها، حتماً سری به نمایندگی رسمی سامسونگ بزنید. همچنین برای تعمیر لپ تاپ سامسونگ، تعمیر مانیتر سامسونگ، تعمیر تبلت سامسونگ و تعمیر ساعت هوشمند سامسونگ نیز می‌توانید به نمایندگی رسمی سامسونگ مراجعه کنید برای مرجعه حضوری به آدرس: تهران، فلکه دوم صاقیه، برج گلدیس، طبقه 11، واحد 14 مراجعه کنید. همچنین برای تماس و مشاوره نیز می‌توانید با شمار تلفن:02145102 تماس حاصل فرمایید.

حل مشکل داغ شدن گوشی سامسونگ به همراه روش‌هایی برای رفع آن

سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من