چرا باتری موبایل سامسونگ دیر شارژ می‌شود؟
دسته بندی:
زمان مورد نیاز برای مطالعه: 1 دقیقه

فهرست مطالب

در ابتدای متن، علت‌های کند شارژ شدن موبایل سامسونگ را مطرح می‌کنیم و در ادامه، هر علت را با توضیحات کامل‌تر بررسی خواهیم کرد. در آخر متن هم بایدها و نبایدها و نکات ضروری شارژ باتری موبایل را به شما آموزش خواهیم داد.

  • کابل شارژ معیوب: اگر سیم‌های شارژ یا کلگی شارژ(آدپتور) تلفن شما آسیب ببیند یا خراب شود، می‌تواند بر روی آمپر و ولتاژ خروجی آن تأثیر بگذارد و در آخر، به علت دیر شارژ شدن موبایل تبدیل شود.
  • ایراد در پورت شارژ موبایل سامسونگ: وجود غبار و آشغال در سوکت شارژ یا آسیب فیزیکی به آن، در ورود جریان برق به موبایل مشکل ایجاد می‌کند.
  • اپلیکیشن‌ها و فرآیندهای پس‌زمینه: اجرای بیش از حد برنامه‌ها یا پردازش‌ها در پس‌زمینه موبایل می‌تواند منابع تلفن شما را مصرف کند، سرعت آن را کاهش داده و باتری بیشتری مصرف کند؛ این یعنی می‌تواند فرآیند شارژ را کاهش می‌دهد.
  • سلامت باتری: با گذر زمان، باتری موبایل شما ممکن است دچار تحلیل شود و درنتیجه حجم باتری کاهش یافته و شارژ باتری کند شود.
  • شارژ با شارژر اشتباه: اگر از شارژر تلفن یا شارژر بی‌سیمی استفاده می‌کنید که برای موبایل شما طراحی نشده است، ممکن است ولتاژ و آمپر مورد نیاز برای شارژ سریع دستگاه موبایل شما را تامین نکند.
  • استفاده نامناسب از موبایل سامسونگ: اگر از دستگاه موبایل سامسونگ خود در حین شارژ شدن استفاده می‌کنید، ایراد دیر شارژ شدن دستگاه طبیعی خواهد بود؛ چون باتری هم‌زمان شارژ و تخلیه می‌شود.
  • بروزرسانی نرم‌افزار موبایل سامسونگ: گاهی با آپدیت سیستم‌عامل موبایل سامسونگ، اختلالات نرم‌افزاری در شارژ باتری رخ می‌دهد و سبب دیر شارژ شدن آن خواهد شد.
  • عوامل محیطی: دما نیز می‌تواند بر سرعت شارژ موبایل سامسونگ شما تأثیر بگذارد. شارژ کردن دستگاه موبایل در محیط گرم یا سرد می‌تواند پروسه شارژ را کاهش دهد.
  • هشت علت دیر شارژ شدن موبایل سامسونگ

در اینجا هر کدام از علت بالا را با توضیحات کامل‌تر به شما ارائه می‌کنیم.

کابل شارژ فیک و خراب

کابل‌های فیک مثل یک گزینه مهلک، سلامت باتری موبایل سامسونگ را از بین می‌برد. این کابل‌های شارژ که به‌وفور و با کمترین قیمت در بازار موجود هستند، از مواد نامعتبر و غیر استاندارد ساخته شده‌اند و به علت اثرات منفی در انتقال برق به باتری، باعث دیر شارژ شدن موبایل، کمتر شدن عمر باتری و حتی داغ شدن دستگاه موبایل خواهند شد. همچنین پوسیدگی و قطعی کابل نیز می‌تواند باعث دیر شارژ شدن موبایل سامسونگ شود.

هر زمان که با خطایی مشابه زیر در اتصال به شارژر مواجه شدید باید کابل یا شارژر خود را تعویض کنید.

کابل شارژ فیک و خراب

کابل شارژ فیک و خراب

ایراد در پورت شارژ موبایل سامسونگ

ممکن است علت دیر شارژ شدن دستگاه شما مربوط به کثیفی یا خرابی درگاه شارژ باشد. رطوبت و نم در پورت یا غبار و آشغال در آن در جریان ورودی برق مشکل ایجاد می‌کند و حتی ممکن است از شارژ شدن دستگاه موبایل شما جلوگیری کند. باید به‌طور مرتب پورت شارژ موبایل سامسونگ را با برس‌های مخصوص یا حتی کمی پنبه روی خلال‌دندان تمیز کنید.

ایراد در پورت شارژ موبایل سامسونگ

ایراد در پورت شارژ موبایل سامسونگ

اجرای اپلیکیشن‌ها و فرآیندهای پس‌زمینه

اگر چندین اپلیکیشن در پس‌زمینه موبایل سامسونگ باز باشد، حتی زمانی که از دستگاه موبایل استفاده نمی‌کنید یا به شارژر وصل است هم شارژ باتری دستگاه موبایل مصرف خواهد شد. هر زمان که کار با اپلیکیشن‌ها به پایان رسید، آنها را کاملاً ببندید و هنگامی که به وای فای، دیتای موبایل، بلوتوث و GPS نیاز ندارید، این موارد را خاموش کنید.

کمتر شدن عمر و سلامت باتری

باتری‌ها هم عمر مفید دارند و اگر چند سال است که از دستگاه موبایل سامسونگ خود استفاده می‌کنید، باید به تدریج منتظر کاهش سلامت باتری آن باشید. گوشی‌های هوشمند جدید، عموماً قابلیت تعویض باتری ندارند و با کمک نرم‌افزارهای داخلی آنها می‌توان عمر و سلامت آنها را مشاهده کرد. همچنین راهکارهای دیگری نظیر شماره‌گیری کد *#*#۴۶۳۶#*#* برای موبایل‌های سامسونگ وجود دارد که سلامت باتری را به شما نشان می‌دهد.

شارژ گوشی موبایل با شارژر اشتباه

آداپتور یا سری شارژر غیر اصل که هم از نظر کیفیت مناسب نباشد و هم مشخصات آمپر و ولتاژ نامتناسب با نوع موبایل داشته باشد، به‌طور حتم یکی از علت‌های اصلی دیر شارژ شدن موبایل خواهد بود. همچنین اگر آداپتور شما آسیب‌دیده باشد و اتصال آن قطع و وصل می‌شود، باید در اسرع وقت تعویض شود تا به سلامت باتری آسیب نرساند.

دستگاه‌های شارژ وایرلس و بی‌سیم (یا پاوربانک‌های وایرلس) هم نسبت به آداپتورهای سیمی، سرعت شارژ پایین‌تری دارند. در چند سال گذشته سرعت دستگاه‌های شارژ بی‌سیم معمول از ۵ وات به ۱۵ وات رسیده و به علت اینکه این شارژها برق را از پریز گرفته و با تبدیل به نیروی الکترومغناطیسی، آن را به موبایل می‌رساند، دستگاه را دیرتر شارژ می‌کنند. نکته آخر، استفاده از شارژرهای فندکی، پاوربانک‌های متفرقه و قدیمی یا حتی شارژ با کامپیوتر هم می‌تواند علت دیر شارژ شدن موبایل باشند. همچنین جهت خرید انواع شارژر و کابل شارژ اورجینال ساده و فست‌شارژ می‌توانید به صفحه خرید کابل و شارژر گوشی در نمایندگی محصولات سامسونگ مراجعه کنید.

شارژ گوشی موبایل با شارژر اشتباه

شارژ گوشی موبایل با شارژر اشتباه

استفاده نامناسب از موبایل سامسونگ

یکی از علت‌های مهم و موثر در کمتر شدن سلامت باتری و درنتیجه دیر شارژ شدن آن، استفاده نامناسب از موبایل و عادات اشتباه شارژ آن است. در اینجا دو مورد از این عادات اشتباه را بیان می‌کنیم.

شارژ کردن بیش از اندازه دستگاه سامسونگ: شارژ موبایل شب تا صبح (و به‌طور کلی در شارژ ماندن گوشی بعد از پر شدن)، وصل کردن به شارژر با کمی خالی شدن شارژ و یا هر بار شارژ دستگاه موبایل تا ۱۰۰ درصد، باعث کاسته شدن عمر باتری خواهد شد. استفاده از موبایل حین شارژ: با توجه به عکس زیر، استفاده از دستگاه موبایل در زمانی که موبایل ساسونگ به شارژر وصل است، شارژ و تخلیه هم ‌زمان باتری را به دنبال خواهد داشت و این کار علاوه‌بر آسیب به باتری در بلندمدت، باعث کند شارژ شدن موبایل خواهد شد.

 ایراد در بروزرسانی نرم‌افزار موبایل سامسونگ

گاهی بعد از آپدیت نرم افزاری موبایل سامسونگ، سرعت شارژ باتری کمتر می‌شود؛ این یعنی آپدیت تاثیر منفی روی موبایل گذاشته است. در این حالت یا باید منتظر نسخه آپدیت بعدی برای رفع ایراد باشید یا موبایل را به نسخه قبلی خود برگردانید. البته هر چند وقت ایراد از نسخه جدید سیستم‌عامل نیست بلکه سایر تنظیمات و اپلیکیشن‌های موبایل سامسونگ با نسخه جدید سیستم‌عامل به مشکل برمی‌خورند و باید آنها را اصلاح کرد.

 ایراد در بروزرسانی نرم‌افزار موبایل سامسونگ

ایراد در بروزرسانی نرم‌افزار موبایل سامسونگ

عوامل محیطی که به باتری گوشی سامسونگ صدمه‌ می‌زنند.

اگر دستگاه موبایل شما در مجاورت گرمای زیاد (مثلاً موبایل را روی رادیاتور روشن یا روی داشبورد خودرو در ظهر گذاشته باشید) و یا سرمای زیاد محیط (مثلاً وقتی که در زمستان در بیرون از خانه هستید) باشد، امکان دیر شارژ شدن وجود خواهد داشت. همچنین زمانی که موبایل به شارژر وصل است، آن را روی بالش و پتو قرار ندهید، زیرا باعث گرم شدن دستگاه موبایل و دیر شارژ شدن آن خواهد شد (قرار دادن موبایل در جیب در تابستان هم باعث انتقال حرارت بدن به دستگاه سامسونگ و گرم‌تر شدن آن خواهد شد).

ضمناً اگر دستگاه موبایل شما آنتن و سیگنال نداشته باشد، تلاش بیشتری برای اتصال به سیگنال قوی خواهد کرد؛ این یعنی اگر گوشی موبایل به شارژر وصل باشد هم شارژ بیشتری از حالت معمول مصرف شده و سرعت شارژ پایین می‌آید. حتی وقتی که از دستگاه سامسونگ خود استفاده نمی‌کنید یا آنکه با ایراد خالی شدن شارژ موبایل از شب تا صبح مواجه شدید، می‌توانید به وضعیت آنتن موبایل توجه کنید.

عوامل محیطی که به باتری گوشی سامسونگ صدمه‌ می‌زنند.

عوامل محیطی که به باتری گوشی سامسونگ صدمه‌ می‌زنند.

راهکارهای حل ایراد دیر شارژ شدن موبایل

با رعایت هر کدام از موارد بالا، ایراد دیر شارژ شدن گوشی سامسونگ حل خواهد شد؛ اما راهکارهای ساده و موثر دیگری نیز وجود دارد که می‌توانند به حل ایراد دیر شارژ شدن موبایل سامسونگ و افزایش عمر باتری آن کمک کنند.

از تکنولوژی‌های شارژ سریع و شارژ بی‌سیم به مقدار کم و زمانی که موبایل خنک است استفاده کنید.

از چرخه شارژ کامل (۰-۱۰۰٪) و شارژ شب تا صبح خودداری کنید. درعوض، تلفن خود را مرتباً با شارژ مرتب شارژ کنید.

محدود کردن حداکثر شارژ موبال به ۸۰ تا ۹۰ درصد (به‌جای ۱۰۰ درصد) برای سلامت باتری بهتر است.

وقتی که شارژ موبایل به ۲۰ تا ۳۰ درصد رسید، آن را شارژ کنید.

حالت هواپیما را در زمان عدم استفاده از دستگاه موبایل روشن کنید.

از شارژ موبایل سامسونگ با پورت USB لپتاپ یا شارژر فندکی خودرو خودداری کنید.

از موبایل سامسونگ در حین شارژ استفاده نکنید.

اپلیکیشن‌های پس زمینه را غیر فعال کنید.

دستگاه موبایل سامسونگ را در مکان‌های خشک و خنک شارژ کنید.

باتری خود را ارتقا دهید (مخصوص موبایل‌های قدیمی).

باتری دستگاه موبایل را کالیبره کنید.

از کابل و شارژر اورجینال مخصوص سامسونگ و موبایل خود استفاده کنید.

سیستم‌عامل دستگاه موبایل را به‌روز نگه دارید.

با نرم‌افزار داخلی یا نصب اپلیکیشن‌های اختصاصی، موبایل را بهینه‌سازی کنید.

فقط اپلکیشن‌های معتبر را از فروشگاه‌ها و منابع رسمی نصب کنید.

از آنتی‌ویروس‌های موبایل برای شناسایی فایل‌ها و اپلیکیشن‌های مخرب و حذف آنها استفاده کنید.

برای پیشگیری از گرما و تنش باتری، وقت شارژ از بازی‌های آنلاین، پخش ویدیو یا کارهای سنگین خودداری کنید.

اگر موبایل را برای انتقال فایل به سیستم وصل می‌کنید، برای جلوگیری از شارژ شدن دستگاه موبایل هنگام اتصال به کامپیوتر روی گزینه‌ای که فقط انتقال فایل را انجام می‌دهد کلیک کنید.

قبل از تعویض موبایل یا باتری، یک‌بار دستگاه موبایل را Reset Factory کنید تا ببینید اختلال رفع می‌شود یا خیر.

راهکارهای حل ایراد دیر شارژ شدن موبایل

راهکارهای حل ایراد دیر شارژ شدن موبایل

تفکرات درست و غلط در مورد شارژ موبایل

در بخش آخر متن، چند باور رایج در مورد باتری و شارژ موبایل سامسونگ را با هم بررسی می‌کنیم.

باور اشتباه: دستگاه موبایل نو را باید ۸ ساعت شارژ اولیه کرد.

باتری لیتیوم-یونی موبایل‌های هوشمند مشابه نسل قدیمی موبایل‌ها نیستند؛ دستگاه‌های قدیمی برای فعال شدن الکترون‌های باتری به ۸ ساعت شارژ اولیه نیاز داشتند.

باور اشتباه: شارژ موبایل از شب تا صبح باعث انفجار باتری می‌شود.

باتری موبایل‌های هوشمند پس از شارژ کامل از مدار شارژ خارج می‌شوند. فقط تایمی که شارژ از ۱۰۰ درصد کمتر شود مرتباً در چرخه شارژ قرار می‌گیرد. شارژ شب تا صبح یا وقتی که موبایل در شارژ بماند باعث ایجاد پروسه‌های کوچک اما زیاد شارژ و تخلیه باتری خواهد شد که فقط عمر باتری را کاهش می‌دهد.

باور اشتباه: برای اتصال موبایل به شارژر، باید شارژ دستگاه سامسونگ به صفر درصد برسد.

نقطه امن شارژ برای موبایل‌هایی با باتری لیتیوم-یونی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد شارژ است. این تعادل، کمترین فشار را به باتری وارد می‌کند. اگر تخلیه و تغذیه شارژ موبایل را بین محدوده ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید، باتری دستگاه سامسونگ مدت‌زمان بیشتری عمر می‌کند.

باور اشتباه: استفاده از پاوربانک سبب آسیب به باتری می‌شود.

پاوربانک‌ها منبع تغذیه مخصوص لوازم دیجیتال هستند و در حالت کلی، تفاوتی با برق شهری ندارند؛ اما برای آنکه پاوربانک به باتری دستگاه شما آسیب نزند باید از پاوربانک‌های سالم، استاندارد و متناسب با اطلاعات مورد نیاز دستگاه موبایل استفاده کرد.

باور درست: روشن بودن بلوتوث، Wi-Fi و … باعث کاسته شدن عمر باتری می‌شود.

به غیر از نمایشگر، یکی دیگر از علت‌های تخلیه شارژ و کاهش عمر باتری در طولانی‌مدت، انرژی تلف شده موبایل در تلاش برای یافتن و اتصال به بلوتوث و شبکه‌های Wi-Fi و دیتا است.

نمایندگی سامسونگ

گرچه قصد خرید گوشی موبایل سامسونگ یا حتی تعمیر گوشی سامسونگ، تعمیر لپتاپ سامسونگ، تعمیر ساعت هوشمند سامسونگ، تعمیر تبلت سامسونگ، تعمیر مانیتور سامسونگ را دارید می‌توانید به نمایندگی رسمی سامسونگ در غرب تهران مراجعه کنید. برای ارتباط با کارشناسان فروش و تکنسین‌های تعمیرات با شماره تلفن:02145102 و همچنین برای مراجعه حضوری می‌توانید به آدرس: تهران، فلکه دوم صادقیه، برج گلدیس، طبقه 11، واحد 14 مراجعه کنید. ممنون که ما را تا انتهای مطلب همراهی کردید،؛ برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با تکنسین‌های ما در تماس باشید.

چرا باتری موبایل سامسونگ دیر شارژ می‌شود؟

سبد خرید
فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من